BU SAVAŞI BAŞLATAN DEĞİL; AMA BAŞARAN VE KAZANAN TÜRKİYE OLACAKTIR! Milli Çözüm- Sesli Makale

300

Terör destekçisi ABD, Suriye’nin Türkiye sınırına radar sistemi kurmaktaydı!

Suruç’un karşısında yer alan Kobani’ye getirilen radar sistemi, Amerikan askerleri tarafından montajlanmaya başlanmıştı. Türkiye’nin tepkisine rağmen bugüne kadar terör örgütü PKK/YPG’nin yanında saf tutan ve Suriye’nin kuzeyine binlerce TIR silah gönderen ABD, bu kez çizgiyi aşan bir adım daha atmıştı. ABD ordusu, Türkiye sınırına radar sistemi kurmaktaydı. Yerel kaynaklar, radar sisteminin Suruç’un karşısındaki Kobani’ye kurulmaya başlandığını açıklamıştı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dev bir nakliye uçağıyla getirilen sistem, Amerikan askerleri tarafından montajlanmaktaydı. Bu fiilen Türkiye’ye karşı savaş hazırlığıydı.

Görüntülerde konuşan ABD’li komutan ise, radarın bölgede uçan jetleri kontrol edeceğini vurgulamaktaydı. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti YPG’ye destek ziyaretlerini yoğunlaştırmıştı. Heyetin başındaki isim, eski Bahreyn Büyükelçisi William Roebuck olmaktaydı. Menbiç ve Kobani’den sonra gittiği Şedade ilçesinde konuşan Roebuck, ABD’nin Suriye’de kalıcı olduğunu hatırlatmıştı. ABD’li temsilci, “DEAŞ, Suriye’nin tamamından sökülüp atılıncaya kadar buradayız” ifadesini kullanmış ve dolaylı biçimde Türkiye’ye mesaj yollamıştı. Suriye’deki iç savaşın başlangıcında muhalifleri destekleyen ABD, sürekli YPG ile aynı cephede yer almıştı. ABD’nin halihazırda Suriye’nin birçok noktasında askeri üssü bulunmaktaydı ve bu yıl içinde Menbiç’e yeni bir üs daha kurmuşlardı. Asıl hedefin Türkiye olduğu açıktı.

Türkiye Afrin’de güvenlik tedbirlerini arttırmış, Suriye ordusu ise İdlib’i kuşatmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusu ve milis güçlerinin İdlib’de çembere alınan Fetih el Şam (El Nusra) militanlarını etkisiz hale getirmeye yönelik operasyon başlattığını açıklamıştı. Ortadoğu uzmanları Ankara ile Moskova arasında gizli bir pazarlık yapıldığını duyurmuşlardı.

Makalenin Tamamı İçin Tıklayınız