BU KAFALARLA BU KUŞATMA KIRILAMAZDI – MİLLİ ÇÖZÜM SESLİ MAKALE

289

BU KAFALARLA BU KUŞATMA KIRILAMAZDI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de başarıyla gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarının ardından Kuzey Irak’taki PKK varlığını sona erdirmeye yönelik, 10 Mart’ta başlattığı operasyon sürüyordu. Kara birliklerinin İHA ve SİHA destekli harekâtı hız kesmeden devam ederken, 4 aydan beri süren operasyonlarda 700’e yakın terörist etkisiz hale getirildiği belirtiliyordu. Kandil’de zaman zaman İHA’larla tespit edilen teröristler ciddi zayiatlar veriyordu. Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinden iki ayrı noktada açılan cepheden Kuzey Irak’a giriş yapan kara birlikleri, bazı noktalarda 40 kilometre kadar içeri giriyordu. Bölgedeki terör unsurlarını etkisizleştirip ilerleyen Mehmetçik, yaklaşık 400 kilometrekarelik alanı da temizliyordu. Daha önce Kandil’de PKK’lı teröristlerin kalmadığı iddia ediliyor, hatta büyük bir talihsizlikle, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Kandil’de PKK’lı kalmadı, Mehmetçik boş dağları bombalıyor” iddiasında bulunuyordu. Ancak TSK’nın baskısıyla köşeye sıkışan teröristler Kandil’de köylere inerek sivil halktan destek istemeye mecbur kalıyor, o anlar da İhlas Haber Ajansı tarafından görüntülenerek, PKK’nın Kandil’deki varlığı tescillenmiş oluyordu. Irak yönetiminden de beklediği desteği alamayan terör örgütü PKK ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonları karşısında adeta köşeye sıkışıyordu. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre bazı örgüt üyelerinin henüz TSK’nın vurmadığı Ranya ve Sengeser gibi Kandil’in güney bölgelerine indiği, bir kısmının ise sivil kıyafetler giyerek, halkın arasına karıştığı öğreniliyordu. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamalarda, “Irak kuzeyi Sinat, Haftanin, Metina ve Gara bölgelerine 27 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedeflerin imha edildiği” vurgulanıyordu.

İşte tam bu süreçte Terör örgütü PKK’nın, devam eden Kandil operasyonlarını önlemek için, Suriye’de ABD’li askeri danışmanlardan araba yarışı DEAŞ ile mücadele kapsamında eğitim alan teröristleri bölgeye gönderdiği bilgisi geliyordu. TSK; Kandil harekâtının ikinci aşamasında Bermize, Hakurk ve Lolan bölgelerindeki üslenmelerini ve lojistik geçişlerini tamamlarken, her geçen gün 5 kilometrelik bir hareketli alan daha sağlanıyordu. Suriye’den özel eğitimli bir terör grubunun, Kandil’in kuzey ve batı hattına bomba yerleştirdiği öğreniliyordu. Gazete Habertürk’ten Çetiner Çetin’in, bölgedeki yerel kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre; PKK’nın, Sincar-Kerkük-Ranya hattını kullanarak, Suriye’den 19 kişilik özel bir bomba uzmanı grubu Kandil’in çevresini tuzaklamak üzere bölgeye sevk ettiği belirtiliyordu. Bombacı teröristlerin Kandil’e geçiş noktaları olarak görülen Haji Omran, Halgurt Dağı bölgesinde tuzaklama yapacağı bilgisi alınıyordu.

ABD açıkça ve küstahça PKK’ya destek sağlamaktaydı

Sincar Kaymakamı Mehma Halil, yaptığı açıklamada, ABD’li askerlerin Musul’un kuzeybatısında yer alan, stratejik konuma sahip Sincar Dağı’na zırhlı araçlar ve ağır silahlarla konuşlandığını ifade ediyordu. Halil, ABD’nin çok önceden Sincar’da konuşlanmak için hazırlık yaptığını ve Sincar Dağı’nda bir askeri üs kurmayı hedeflediğini belirtiyordu. Bunun yanı sıra Irak medyasında, ABD askerlerinin, 15 adet zırhlı personel taşıyıcı araçla Sincar Dağı’na geldiği yönünde haberler zeka oyunları yer alıyordu. Irak ve ABD’li askerlerin, terör örgütü DEAŞ’ın varlık gösterdiği Musul’un batısındaki Irak-Suriye sınır şeridine ulaşarak kontrolü sağladığı bildiriliyordu. Terör örgütü PKK, ABD desteği altında, DEAŞ’ın 3 Ağustos 2014’te Sincar’daki Ezidilere saldırısını bahane ederek ilçede yerleşmeye başlıyordu.

Makalenin Tamamı İçin Tıklayınız